Технології

План уроку
  Тема програми:  Інформаційні джерела в проектній технології
Тема уроку: Основні інформаційні джерела. Журнали, довідни-
ки, енциклопедії.
   Мета уроку:
     НАВЧАЛЬНА.  ознайомити учнів з традиційними джерелами інформації, способами її пошуку; навчити прийомів
пошуку інформації, розміщеної в друкованих джерелах;
   РОЗВИВАЮЧА.  формувати вміння складати бібліографічний
список використовуваної літератури; аналізувати
отриману інформацію, систематизувати джерела,
відбирати їхню оптимальну кількість, визначати головне;
    ВИХОВНА  виховувати чіткість мислення.
    Тип уроку: комбінований.
    Форма проведення :  Індивідуально - групова
                  Комплексно – методичне забезпечення уроку.
 Дидактичне:
·       роздатковий матеріал
·       критерії оцінювання
                                     Міжпредметні зв’язки
·       інформаційні технології
·       всесвітня історія
·       математика
                         
                                  Вимоги до знань та вмінь
Учень повинен знати: традиційні джерела інформації , способи їх пошуку.
Учень повинен вміти: розрізняти джерела інформації , аналізувати отриману інформацію.
Структура уроку
1.    Організаційна частина …………………………………3хв
2.    Актуалізація опорних знань і вмінь учнів……………5хв
3.    Вивчення нового матеріалу…………………………….25хв
4.    Закріплення нових знань і вмінь учнів…………………5хв
5.    Підсумки уроку…………….……………………………..5хв
6.    Домашнє завдання……………………………………….2хв



Хід уроку.
1.    Організаційна частина


1.Перевірка наявності учнів (за журналом)
2. Перевірка готовності учнів до початку уроку.
3. Видати необхідні матеріали , інструмент і документацію.
 2. Актуалізація опорних  знань і вмінь учнів                                                
Ø Розповідь учителя
Варто пам'ятати відомий вислів: «Хто володіє інформаці­єю, той володіє світом»,— авторство якого належить Натану Ротшильду. Опираючись на нього, можна зробити висновок, що успішність проекту багато в чому залежить від повноти, якості й вірогідності вихідної інформації. Основними джерела­ми такої інформації є журнали, книги, довідники, посібники, енциклопедії.
·     Бесіда
— Вам, звичайно, доводилося здійснювати пошук необ­хідної інформації для написання реферату, доповіді, повідом­лення тощо. Як ви організовували таку роботу?
Ø Розповідь учителя
Для пошуку літератури, що містить необхідні відомості, варто звернутися в бібліотеку (шкільну, районну, міську й ін.). Для пошуку джерел ви можете використовувати довідково- бібліографічний апарат бібліотеки, що складається з алфа­вітного й систематичного каталогів, систематичної картотеки статей і електронного каталогу.
В алфавітному каталозі бібліографічні записи розташо­вуються за абеткою. Ним доцільно скористатися в тому разі, якщо у вас є конкретний список літератури й вам необхідно уточнити місцезнаходження джерела в бібліотечному фонді.
У систематичному каталозі бібліографічні записи роз­ташовані за певними галузями знань. Індекс потрібного роз­ділу можна з'ясувати за ключовим словом (наприклад, «тех­ніка»).
Якщо в бібліотеці створена автоматизована інформаційно- бібліотечна система, то можна скористатися електронним каталогом. Це машиночитальний бібліотечний каталог, який

працює в режимі реального часу і є центральною ланкою бібліотеки.
В електронному каталозі зберігаються дані про книжковий фонд бібліотеки та про періодичні видання.
З моменту визначення теми проекту доцільно почати скла­дання списку літератури (бібліографічного списку) з даного питання. У список літератури рекомендується включати віт­чизняні й закордонні джерела, що досить широко висвітлю­ють розглянуту проблему. Список в обов'язковому порядку повинен мати заголовок, що характеризує його зміст, наприк­лад: «Список використаної літератури» або «Список джерел». Особливої уваги варто надати угрупованню матеріалу в біблі­ографічному списку.
Існують такі способи групування записів:
   алфавітний;
   систематичний;
   хронологічний;
   за розділами роботи;
   у порядку згадування в тексті.
Можна вибрати кожен із наведених способів групування. Але якщо список порівняно невеликий за обсягом, то реко­мендується зупинитися на алфавітному способі групування матеріалу. У цьому випадку прізвища авторів або заголовки (якщо автори не зазначені) розміщують за абеткою. Роботи од­ного автора також розташовують за абеткою заголовків. Твори авторів з однаковим прізвищем упорядковують за ініціалами. Якщо при підготовці роботи були використані документи іноземними мовами, то їх розташовують після вітчизняної літератури за латинським алфавітом. Усі документи мають суцільну нумерацію залежно від місця в списку.
При ознайомленні з кожним джерелом бібліографічні дані обов'язково перевіряються на достовірність і уточнюються. Результатом обробки інформації, знайденої таким шляхом, є написання рефератів, а також створення особистої карто­теки.

Бесіда                                                  
·       Назвіть традиційні джерела інформації.
·       Як ви уявляєте процес збору інформації з теми вашого проекту?
·       Який спосіб групування інформаційних джерел ви вва­жаєте доцільним для вашої проектної діяльності?
5. Підсумки уроку
Ø Заключне слово вчителя
Успішність проекту багато в чому залежить від повноти, якості, достовірності вихідної інформації. При роботі над проектом можна використовувати традиційні джерела інфор­мації: журнали, книги, довідники, посібники, енциклопедії. При пошуку інформації доцільно складати бібліографічний список використаної літератури.
6.Домашнє завдання
Дібрати літературу з теми проекту й скласти бібліографіч­ний список джерел.


               План уроку
  Тема програми:  Інформаційні джерела в проектній технології
Тема уроку: Вступ. Методи проектів. Основні ознаки проектної діяльності. Етапи проекту.
   Мета уроку:
    НАВЧАЛЬНА.  Навчити учнів узагальнювати й систематизувати знання про метод проектів;ознайомити з основними видами проектів , ознаками проектної діяльності , її етапами;ознайомити зі змістом і завданнями курсу технології на навчальний рік.
   РОЗВИВАЮЧА.  Розвивати в учнів вміння аналізувати та порівнювати проекти , вміння планувати та організовувати свою діяльність.
    ВИХОВНА  Виховувати в учнів почуття відповідальності , бережливе ставлення до навчальних посібників та роздаткового матеріалу.
    Тип уроку: комбінований.
    Метод викладання уроку:  урок – лекція з елементами демонстрації
    Форма проведення :  Індивідуально - групова
                  Комплексно – методичне забезпечення уроку.
 Дидактичне:
·       роздатковий матеріал
·       критерії оцінювання
                                     Міжпредметні зв’язки
·       інформаційні технології
·       всесвітня історія
·       математика
                         
                                  Вимоги до знань та вмінь
Учень повинен знати: Методи проектів ; ознаки проектної діяльності ; етапи проектування ; види проектів.
Учень повинен вміти: розрізняти види проектів , презентацій.

Структура уроку
1.    Організаційна частина …………………………………2хв
2.    Актуалізація опорних знань і вмінь учнів……………10хв
3.    Мотивація навчальної діяльності…………………….3хв
4.    Вивчення нового матеріалу…………………………….25хв
5.    Актуалізація набутих знань……………………………2хв
6.    Підбиття підсумків уроку……………………………..2хв
7.    Домашнє завдання……………………………………….1хв

Хід уроку.
1. Організаційна частина
1.Перевірка наявності учнів (за журналом)
2. Перевірка готовності учнів до початку уроку.
3. Видати необхідні матеріали , інструмент і документацію.
 2. Актуалізація опорних  знань і вмінь учнів                                                
                                                                            
    Бесіда
·       Що вам відомо про метод проектів ?
·       Що таке проект на вашу думку?

3.Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні за допомогою наочних матеріалів та навчальних посібників ми дамо відповідь на питання : Що таке проект?Які основні етапи проектування ?
4.Вивчення нового матеріалу
   Сутність методу проектів.
Під методом проектів ( латин. projectus– висунутий уперед ) мають на увазі спосіб розв’язання тієї чи іншої практично або теоретично значущої проблеми , оформленої у вигляді кінцевого продукту. Зовнішній ( матеріальний ) результат роботи над проектом можна бачити , сприймати на дотик , застосовувати на практиці , використовувати в повсякденному житті. Проте набагато важливішим є результат внутрішній ( нематеріальний ) – досвід діяльності , знання , уміння.
Метод проектів виник у другій половині ХІХ ст.. у сільськогосподарських школах США. Цей метод можна охарактеризувати як «навчання через діяння» , коли учень безпосередньо включається в активний пізнавальний процес: самостійно формулює проблему , збирає необхідну інформацію , знаходить і порівнює варіанти рішення проблеми , робить висновки , аналізує свою діяльність , формулюючи щось нове й набуваючи нового навчального й життєвого досвіду.
*   Основні ознаки проектної діяльності .
Проектна діяльність – це особливий вид інтелектуальної діяльності , характерними рисами якої є самостійний пошук необхідної інформації , її творче перетворення в матеріалізований продукт (виріб, сценарій , плакат , реферат
 , стендову доповідь , мультимедійну презентацію тощо ).
Проект – це особливий вид пізнавальної діяльності та її результат , що характеризуються такими ознаками :
v наявність соціально значущого завдання ;
v планування дій щодо розв’язання проблеми ;
v пошук інформації , яка потім буде оброблена й осмислена;
v створення продукту , що являє собою результати цієї діяльності ;
v презентація продукту.
Презентація
Продукт
Пошук інформації
Планування
Проблема

*   Етапи проектування.
Робота над проектом здійснюється поетапно.
Етапи проекту
Назва етапу
Зміст роботи
Обґрунтування проекту
Формулювання мети й завдання проекту , обґрунтування його соціальної значущості , визначення теми проекту ; організація робочих груп , розподіл завдань між учасниками проекту
Пошуковий
Дослідження проблеми й збір інформації ; розроблення плану роботи над проектним завданням ; добір матеріалів та інструментів ; вибір форми презентації результатів проекту
Технологічний
Здійснення діяльності кожного учасника проекту згідно з планом роботи над проектним завданням ; підготовка презентації результатів проекту
Заключний
Проведення презентації , оцінка результатів

*   Види проектів , презентацій.
v Дослідницький проект – це варіант наукового дослідження . Такі проекти оформлюються у вигляді рефератів , доповідей , альбомів , енциклопедій тощо ;
v інформаційний проект – це проект , що спрямований на збір інформації про який – небудь об’єкт або з певної теми з метою аналізу , узагальнення й уявлення інформації для широкої аудиторії ( маркетингові дослідження , соціологічне опитування ). Ці проекти оформлюються у вигляді каталогів , буклетів , питальників , інформаційних стендів , рекламної продукції тощо;
v рольовий проект – це проект , що розігрується за самостійно створеним сценарієм ( аналоги телепередач «Модний вирок» ) ;
v творчий проект – це проект , що припускає вільний і часом нетрадиційний підхід до його виконання  й до презентації результатів ( показ мод , відеофільм , вистава тощо ).
*5.Актуалізація набутих знань
Закінчіть речення
·       Проект - це ..
·       Проектна діяльність – це ..
Робота за запитаннями
·       Охарактеризуйте етапи проектної технології.
·       Коротко опишіть виконання роботи на  кожному етапі .
·       Чи завжди має місце саме така послідовність етапів проектування ? Якщо ні , поясніть чому.
6.Підбиття підсумків уроку
Ø Заключне слово вчителя
Метод проектів надає величезний простір для реалізації ваших ідей. Існує кілька видів проектів , і ви можете вибрати той , що вам найбільше подобається .З матеріалів , зібраних на кожному етапі проектування , необхідно комплектувати порт фоліо проекту . Вибравши тему свого проекту , необхідно відразу обміркувати вид продукту й вид презентації цього продукту.
7.Домашнє завдання
Продумайте тему проекту , вид продукту й вид його презентації.




Коментарі

Популярні публікації